Nacházíte se v sekci našeho webu věnovanou příspěvkům všech, kteří se zajímají o emigraci do Brazílie ve 20. století.
Chcete i Vy psát příspěvky o Vašem městě, či o Vašem místě, kde žijete, nebo prostě o životě v Brazílii, nebo naopak v Čechách? Máte ve svém okolí někoho, kdo by mohl přispět svým příběhem do mozaiky vystěhovalecké vlny z Čech do Brazílie? Pak neváhejte a kontaktujte nás, rádi Vaše příspěvky zveřejníme, nový příspěvek bude po nějaký čas vystavený na titulní straně našeho webu, archiv starších příspěvků najdete zde v této sekci. 

Příspěvek Caroliny Santos, Campinas (São Paulo), únor 2013

Náš původ je něčím, co nas zásadně ovlivňuje. Já jsem Brazilka, která má české kořeny, protože moje babička z maminčiny strany je Češka. Narodila se v roce 1941 ve Zlíně a do Brazílie přišla v roce 1947. Díky jejímu českému původu se má rodina neustále setkává s českými kulturními aspekty. Když jsem byla ještě malá holčička, babička mě učila zpívat české písně, tancovat polku, valčík a modlit se česky. I dnes je v našem životě neustále přítomná česká kuchyně. Moje babička, přestože se nikdy do České republiky nevrátila, pořád udržuje kontakt s českými příbuznými.

Číst dál: Příspěvek Caroliny Santos, Campinas (São Paulo), únor 2013

Brazilci v Česku

Carolina Valente Santos (překlad Mgr. Klára Bachurková)

Jsem Brazilka s českými kořeny, protože moje babička z maminčiny strany je Češka. Narodila se v roce 1941 ve Zlíně a do Brazílie přišla v roce 1947. Díky jejímu českému původu se moje rodina neustále setkává s českými kulturními aspekty. Když jsem byla ještě malá holčička, babička mě učila zpívat české písně, tancovat polku, valčík a modlit se česky. I dnes je v našem životě neustále přítomná česká kuchyně. Moje babička, přestože se nikdy do České republiky nevrátila, pořád udržuje kontakt s českými příbuznými.

V prvních týdnech roku 2013 jsem měla možnost vycestovat do Evropy. Mezi mými cíly bylo poznat osobně české příbuzné a zemi původu kultury, jež mě provází celým životem. Bylo to důležité nejenom pro mě, ale pro celou mou rodinu, kterou jsem na měsíc a půl nechala „samotnou“ v Brazílii. Přestože jsem věděla, že budu mít velké problémy s komunikací z důvodu jazykové bariéry, bylo to pro mě tak důležité, že jsem se rozhodla se odhodlat, zapomenout na strach a vyrazit na cestu.

Číst dál: Brazilci v Česku

Hledali jsme lyžování - vaše jediná zábava v evropské zimě

Využívání zimních dovolených v Evropě může být kombinováno s adrenalinem! Už jste o tom uvažovali? Naučit se lyžovat? Pokud nejste fanouškem extrémních sportů, nemusíte se znepokojovat. Existují sjezdovky pro začátečníky kde máte zaručenou, zábavu a fitness v jedné činnosti. Pokud chcete objevovat nové destinace, vzdálené od nejlépe hodnocených sjezdovek, mám pro Vás tip.

Město Harrachov, Česká republika, asi 150 km od hlavního města Prahy, který se nachází v horské oblasti, v blízkosti státní hranice s Polskem, v údolí řeky Mumlavy. Harrachov je velmi populární oblast pro vášnivé sportovce v Evropě, ale stále neznámý pro Brazilce. Většina turistů zde jsou Poláci, protože nejbližší polské město je 300 m od hotelu, stejně jako Rusové a Němci. Má velmi příznivou polohu v oblasti kolem vrcholků Krkonoš. Hotely nabízejí pronájem zařízení, a nabízejí slevy na lyžařské školky pro děti po celém městě.

Číst dál: Hledali jsme lyžování - vaše jediná zábava v evropské zimě

Boemios v Nova Petrópolis

Město Nova Petrópolis leží v brazilském státě Rio Grande do Sul necelých sto kilometrů na sever od Porto Alegre. Žije tam 20 tisíc obyvatel a mísí se v něm prvky brazilské a německé architektury. V druhé polovině 19. století tam přicházeli přistěhovalci z německy mluvících zemí a rovněž i emigranti z českého pohraničí, ze Sudet. Říkalo se jim boemios. V době, kdy boemios míří do Brazílie (1870), v zemi vládne císař Pedro II. z dynastie Bourbonů a Bragança. Jeho matkou byla Rakušanka Leopoldina z dynastie Habsburků.

Nás bude zajímat proč boemios přicházeli do Brazílie. V jakých odvětvích pracovali? Jaký byl přinos zemi, která jim poskytla útočiště? Kde se přesně usadili? Jaké stopy zde zanechali? Odpovědi na tyto otázky můžeme najít v odborné literatuře, ale i v svědectvích nejstarších potomků boemios.

Číst dál: Boemios v Nova Petrópolis